עדכון אחרון: 08.06.2015

צור קשר   הוספת חומר לאתר

מטאור ישראלי

לחץ כאן לכניסהממה להתחיל?

איגור טורגובצקי [ איגור ]


השאלה הזאת תמיד ניצבת בפני אנשים, שרוצים להתחיל עיסוק חדש. השאלה הזאת גם תטריד את בוני דגמי נייר מתחילים.
נעזוב בצד את ייסורי מצפון של "קרטוניסטים" מתחילים, בקשר לבחירת תחום נכון. נציין רק, שבניית דגמים איכותיים מנייר אפשרית לגמרה, ובשביל זה צריך שלוש מרכיבים:
1. דיוק (קפדנות)
2. התמדה (סבלנות)
3. ניסיון
ובכן, את סוג התחביב בחרתם, עכשיו הצעד הבא ? בחירת תחום עניין, כאשר צריך גם לקחת בחשבון את האופי העצמי. בהמשך ננסה לשקול כיוונים עיקריים בתחום דגמי נייר ולתאר אותם בקצרה:
תעופה
קני מידה עיקריים לדגמי נייר מטוסים הם 1/33, לעיתים רחוקות יותר אפשר לפגוש 1/24, 1/32, 1/48, 1/50, 1/72, 1/100, 1/144. דגמי מטוסים, ככלל, מורכבים בזמן לא ארוך, ועקב זה מתאימים לאנשים בלי הרבה סבלנות (אבל אף אחד לא ביטל את נושא הדיוק). משמעות גדולה בבניית דגמי מטוסים שרויה במעבר חלק בין חציצים, כי כל מדרגה שתבלוט יכולה להפוך את הדגם שלכם לסתם צעצוע (חלקות ושלמות מעטפת - הן בין המאפיינים החשובים, שמהנדסי מטוסים נלחמו עבורם). קושי חלקי יכול להיות גם בבניית חופות שקופות.
רק"מ
קני מידה עיקריים לדגמי נייר רק"מ הם 1/25, לעיתים רחוק יותר 1/16, 1/35, 1/72, 1/100. בניות כלים יבשתיים ובמיוחד שריון הן הנפוצות ביותר. מאפייני בניית רק"מ מתבטאים בצורות יחסית פשוטות, שבהחלט מקל על הבונה, לעומת זאת, מצד שני רוב הרק"מ מכיל שרשראות זחלים, שלרוב נבנים מזחלים נפרדים מפריסות בספר הבניה או בעזרת חלקים חתוכים מקרטון בעזרת לייזר (נקנה בנפרד). תהליך בניה של שרשראות זחלים ממושך ומורכב מפעולות שחוזרות על עצמן מספר רב פעמים (שרשרת זחלים לטנק מכילה בסביבות 70-100 זחלים לצד אחד), שיכולות הבהיל את רוב הבונים, במיוחד המתחילים. יש אומרים שבניית שרשרת זחלים מביאה הארה). שרשרת מפס נייר אחיד לא מוסיפה יופי ויכולה רק להרוס את החוויה של דגם מוגמר. לבונים מתחילים מומלץ להתחיל את ההכרות דרך סוגים של רק"מ גלגלי ומכוניות. בתת קטגוריה אפשר להכניס קטרים ורכבות, שבהם את החלק הקשה של זחלים מחליף מספר גדול של גלגלי מסילה.
כלי שיט
קני מידה עיקריים לדגמי כלי שייט הם 1/200 (לאוניות מפרס 1/96). אפשר לפגוש לעיתים קרובות קני מידה 1/25 ו-1/50 (ספינות וצוללות קטנות), 1/72 ו-1/100 (כלי שייט קטנים כמו משחתות, ספינות טורפדו וכו'), 1/300, 1/350, 1/700. במיוחד ניתן להבחין בקני מידה נפוצים 1/250 ו- 1/400 לדגמי כלי שייט לפי קו המים, ללא חלק תת מימי. בניית כלי שייט לא מומלצת לבונים מתחילים, כי ספנות בתחום דגמים היא אחד התחומים הקשים. זה מתבטא בקני מידה יחסית קטנים, ריבוי חלקים קטנים ופירוט גבוה, מספר רב של חלקים החוזרים על עצמם. לא פחות חשוב בניית החלק התת מימי בלי שבירות וגבולות בולטים. רוב בוני הדגמים שמים שפכטל, ממרקים, משייפים וצובעים את החלק התחתון, אשר מגדיל מאוד את המורכבות של התהליך ומקטין את האטרקטיביות של התחום. חוץ מזה, בניית ספינה לוקחת לא חודש אחד, לכן לבעלי חוסר סבלנות רצוי להימנע להתחיל בנייה בתחום הנ"ל.

חוץ מהתחומים האלה, שבהחלט בין הנפוצים ביותר, אפשר להזכיר את נושא הארכיטקטורה, דמויות פנטזיה ומדע בדיוני וכלים אחרים.
כשתחום רצוי נבחר, וידיים בוערות לתפוס מספריים ולחתוך, רצוי להיחפז, כי העיקר זה לקבל הנאה וסיפוק מהתחביב. השלב הראשון הכי חשוב ? בחירת הדגם הראשון. יש להתחשב בסעיפים הבאים, כדי לא לפול לפח:
דיוק התכנון והפריסות
זה הקריטריון הכי חשוב, במיוחד לדגם ראשון. עם החלקים לא מתאימים בהרכבה, אז יהיה קשה, בלי ניסיון, לבנות דגם מדויק. בגלל זה מומלץ לבחור דגמים מתוכננים בעזרת מחשב (כמעט כל הדגמים החדשים מתוכננים כך). ישנם דגמים למכירה ובאינטרנט שמשורטטים ידנית ולא רצוי לבחור בהם. על דיוק הדגם אפשר לקבל מידע בפורומים ייעודיים, כמו גם לעיין ביומני בניה ולהסיק מכך את רמת הקושי וזמן הדרוש לסיום הדגם. רצוי גם לזכור את המתכנן של הדגם שמצא חן בעיניכם, כי רוב הסיכויים ששאר הדגמים מאותו מתכנן יהיו באותה רמה טובה.
רמת הקושי של הדגם
קריטריון לא פחות חשוב. הדגם הראשון צריך להיות כמה שיותר פשוט, למרות שאצל רוב בוני הדגמים קיים רצון לעשות אותו מרהיב, ולכן צריך להיות איזון בין קושי ליופי. מומלץ בחום לבנות את הדגם הראשון מספר בניה מקורי. ככלל, בהוצאות ספרי בניה נפוצות הנייר מותאם, כמו גם גווני הצבעים, שבנוסף גם לא נמרחים בנגיעה עם דבק או אצבעות רטובות וכו'. יש שיגידו, כי יש מלא דגמים חינמיים וסריקות של ספרי בניה באינטרנט בחינם ואין צורך לבזבז כסף, כשאפשר לקבל חינם, כמו גם קיימת אפשרות להדפסה חוזרת של הפריסות אם נקלקל אותן. אבל זה גם גורר כמה קשיים בתהליך, כמו:
הצורך במדפסת צבעוניתאיכותית, עם הדפסה איכותי של 600 DPI, כמו גם דפים איכותיים להדפסה במשקל 160-180 גרם.
העברת צבעים תקינה. עם דגמים חינמיים זה פחות בעיה , כי הם מופצים בצורה דיגיטלית. אבל על הצבע יכולים להשפיע, גם צבעי הדפסה, גם זמן המתנה בין הדפסה להדפסה וגם סוג נייר. עם דגמים סרוקים הבעיה גדלה, כי גם סריקה יכולה לעוות את הצבעים
גאומטריה וקני מידה תקינים. גם פה יכולה להיות בעיה, בזמן סריקה, כי הקווים יכולים להתעוות וקני מידה להשתנות. אותו דבר יכול לקרות בזמן הדפסה.
הצורך בעיבוד אחרי הדפסה. צבעים המודפסים במדפסת דיו יכולים להימרח, אם קצת לחות תשפיע עליהם ולכן יש צורך לרסס את הדפים עם פריסות בלאקה מאט.

לסיכום, צריך לשקול טוב את ההוצאות של הכנת דגם חינמי לפני בניה. אולי אפילו יהיה יותר זול לקנות ספר בניה מקורי.
פירוט השרטוטים והוראות הבניה
עקב חוסר ניסיון בעת בניית דגם ראשון, יצוצו הרבה שאלות אפילו בהרכבת יחידות פשוטות של חלקים. מישהו לא יתבייש לשאול בפורום, מישהו יגיע לפתרון לבדו, למרות זאת כדאי שיהיה ריבוי שרטוטים. רוב הוצאות ספרי בניה מתבצעות בפולין (המרכז הרוחני של דגמי הנייר), כתוצאה מכך, שפה ברירת מחדל בהוראות היא פולנית (לפעמים מתווספת אנגלית). יש לקחת את זה בחשבון.
תאימות היסטורית ונאמנות למקור
יכול להיות הסעיף הכי שנוי במחלוקת, מכוון שלכל אחד יש את הקריטריון האישי שלו לתאימות היסטורית. לאחד יספיק שהדגם יהיה דומה בקווים כלליים, לשני יהיו טענות לגבי מספר ניטים בחיבור, ובכל זאת לבנות דגמים, נאמנים למקור, יותר נעים.
בבחירת דגם ראשון לא צריך להתבייש לשאול את הבונים הוותיקים, למשל, דרך הפורום.
אז מה, הדגם הנחשק בידיכם? אפשר להתחיל לקחת כלים לידיים!
פורסם במקור באתר http://models-paper.com , ע"י Volkman
כל הזכויות שמורות © 2003-2016, דגם / degem.net